Kurs dietetyki – co musisz o nim wiedzieć?

Dietetyka jest obecnie bardzo popularnym kierunkiem, nie tylko na studiach wyższych. Również w szkołach policealnych cieszy się sporym zainteresowaniem, przede wszystkim dlatego, iż wiele osób chce zachować zdrowie oraz wspaniałą sylwetkę na długie lata. Dietetycy pomagają nie tylko zawalczyć o zgrabne ciało. Dzięki diecie możemy zyskać przede wszystkim lepsze samopoczucie i świetną kondycję całego organizmu. Co musimy wiedzieć przez rozpoczęciem takiego kursu i na co warto zwrócić uwagę?

Co znajdziemy na kursie dietetyki?

Kursy dietetyki obejmują różne zagadnienia. Przede wszystkim pokazują, w jaki sposób dieta może wpływać na nasz organizm. Dostarczanie odpowiednich składników odżywczych pozwoli nam na zachowanie zdrowia i silnej odporności. Podstawowymi informacjami, jakie otrzymamy na początku kursum to szczegóły o składnikach odżywczych oraz ich wpływie na nasze ciało. Możemy spodziewać się również wiedzy z zakresu różnych schorzeń, w tym układu pokarmowego. Dieta powinna przede wszystkim dostarczać nam niezbędnych składników, ale w przypadku innych schorzeń, które współwystępują np. z anemią, czy otyłością, powinno się dobierać sposób żywienia pod kątem każdego pacjenta indywidualnie. Poznamy więc posiłki, jakie powinno się spożywać przy np. cukrzycy, niedoczynności tarczycy, czy też wrzodach żołądka. Nasze ciało potrafi idealnie zregenerować się w znacznym stopniu, jeśli dieta będzie odpowiednia. 

photo-1555243896-c709bfa0b564

Poznamy również taki termin jak dietoterapia, czyli leczenie za pomocą zdrowego oraz zbilansowanego sposobu żywienia. Nasze ciało potrzebuje makro i mikroelementów w odpowiednich dawkach, byśmy czuli się zdrowi,  pełni sił i witalności. Poznamy składniki diety, które są nam niezbędne, ale również takie, które powinny zostać ograniczone z powodu występującego u danej osoby schorzenia. Możemy z pomocą odpowiedniego żywienia również w pewien sposób zahamować postępowanie niektórych chorób. Na kursie nauczymy się więc żywienia w chorobach onkologicznych oraz układania diety przy bardzo dużych niedoborach w mikroelementy. Oczywiście dostaniemy wytyczne, że jako dietetycy nie możemy leczyć naszych klientów, którzy przyjdą do naszego gabinetu, a jedynie wspomóc leczenie, które zaproponował i wprowadził lekarz. Współpraca z lekarzem specjalistą jest bardzo ważna, ponieważ farmakoterapia może zmieniać na gorsze układ pokarmowy pacjenta. Należy poznać więc działanie popularnych leków, jakie stosują pacjenci i pod nie dobrać sposób żywienia, który nieco odbuduje śluzówkę żołądka. 

Inaczej dieta będzie wyglądała w przypadku przyjmowania leków dojelitowych, a tych, które rozkładają się w żołądku. Tu dochodzi kolejna kwestia – podczas kursu dowiemy się jak żywność rozkłada się i trawi w naszym układzie pokarmowym i jaki wpływ ma to na nasze ogólne samopoczucie. Kurs pozwoli nam rozpoznać potrawy lekko oraz ciężkostrawne. 

Kurs dietetyki jako pomoc dla osób z nadwagą

Dietetyka ma przede wszystkim pomagać osobom, które chcą  wyszczuplić sylwetkę i jednocześnie poprawić swoje zdrowie. Odpowiednim żywieniem możemy pomóc nie tylko otyłym osobom, ale również tym, które mają jedynie lekką nadwagę. Dieta odchudzająca powinna uwzględniać takie czynniki jak: ilość ruchu, jaką na co dzień wykonuje osoba, której dietę przepisujemy,  rodzaj aktywności fizycznej, jaką ma masę ciała oraz ile ma wzrostu. Nauczymy się obliczać ilość tkanki tłuszczowej w stosunku do masy mięśniowej. Dzięki tym obliczeniom poznamy ile kalorii dziennie może spożywać dana osoba oraz jakie proporcje makroskładników muszą być zachowane, by dieta redukcyjna przyniosła spodziewane efekty. 

Oprócz diety odchudzającej dla otyłej osoby ważny jest również ruch. Ten warto wybrać ubierając się w wygodne ubrania sportowe – koszulki, bluzy z kapturem, czy też spodnie termoaktywne męskie na pewno sprawią, że ruch zarówno na siłowni, jak i na świeżym powietrzu będzie dla nas przyjemnością i relaksem. 

photo-1584369662616-c024e16f2ae9

Warto wspomnieć, że odpowiednia odzież sportowa jest jednym z głównych czynników w przypadku, gdy chcemy wdrożyć do naszego życia regularny ruch. Bardzo często zdarza się, że osoby, które chcą być aktywne na co dzień, szybko rezygnują ze zdrowego odchudzania. Tego typu decyzja jest związana między innymi z niewygodnymi ubraniami, które nie zapewniają nam optymalnego komfortu w czasie ćwiczeń. W wyniku tego możemy spodziewać się przykładowo otarć, odcisków, a nawet kontuzji. Przy wyborze odzieży treningowej, takiej jak koszulki kompresyjne, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim ubrania powinny być wykonane z materiałów oddychających, dzięki którym nie będziemy się nadmiernie pocić. Dodatkowo dobra odzież sportowa zapewni nam odpowiednią temperaturę ciała. Warto zwrócić uwagę na koszulki, czy też spodenki kompresyjne, które podczas zimnych dni zapewnią nam ciepło, a w czasie upałów oddadzą nieco chłodu. Tego typu odzież jest wykonana zazwyczaj z poliestru oraz elastanu, dzięki czemu dopasowuje się do typu sylwetki, nie powodując dyskomfortu, a zapewniając wygodę.